Jak zadbać o dach w okresie zimowym?
Zarządca lub właściciel budynku ma obowiązek zapewnić bezpieczeństwo przechodniom. Zimą musi regularnie i bezpiecznie odśnieżać dach, ponieważ nadmiar śniegu zalegającego na dachu, nie tylko grozi zawaleniem się pokrycia, ale zwisające sople zagrażają przechodniom. Na dachach o dużym nachyleniu połaci, śnieg zsuwa się pod własnym ciężarem. Zarządca lub właściciel obiektu planując odśnieżanie dachu i usuwanie sopli, musi uwzględnić wytrzymałość konstrukcji dachowej, by nie dopuścić do jej naruszenia i zadbać o bezpieczeństwo przechodniów i mieszkańców budynku.
Solidne wykonanie dachu
Dach jest najważniejszym elementem domu. Musi być tak wykonany i użytkowany, żeby zapewniał komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańcom. Dach leży w rękach dekarzy, więc warto zlecić wykonanie ekipie, która ma doświadczenie. Nie warto wierzyć na słowo honoru, ale mieć pewność, że dach wytrzyma silne wiatry, mrozy, opady gradu itd. Firma dekarska odpowiada za jakość wykonania zlecenia, więc powinna używać jedynie sprawdzonych materiałów. Przykładowo Dach Full oferuje najlepsze materiały, bo wyłącznie od renomowanych producentów, posiadające długą gwarancję. Brygady wykonują usługi solidnie i kompleksowo, więc możemy być spokojni o nasz dach.
Zabezpieczenie dachu przed zimą
Zimowe miesiące są testem dla dachu. Warunki pogodowe są różne, a bywa, że każdego dnia inne. Zimie towarzyszą niskie temperatury, silne wiatry, mrozy i opady śniegu, które narażają dach na poważne uszkodzenia. Powinniśmy przed zimą wykonywać przegląd dachu. Zacznijmy od prac porządkowych, które wykonamy ręcznie czy też myjką ciśnieniową. Pamiętajmy przy tym o udrożnieniu systemu rynnowego. Z rynien usuwamy liście, piach i gałęzi, ponieważ utrudniają one właściwy odpływ z połaci, a pod wpływem nagromadzonego lodu, doprowadzają do pękanie rynien. Bardzo ważne są rury spustowe, które musimy udrożnić, opróżniając sitko czyszczaka. Zabieg jest szybki i łatwy do wykonania, ale niezwykle ważny, ponieważ zaniechanie czynności powoduje, tworzenie się dużych zatorów, prowadzących, do uszkodzeń orynnowania, zalania elewacji, przenikania wody pod okap oraz do rozwoju grzybów i pleśni. Przystępując do czyszczenia rynien, sprawdźmy ich stabilność, bo zimowe opady i niekiedy bardzo silne wiatry, mogą poluzować mocowanie systemu.
Szczelność pokrycia
Zlećmy dekarzowi sprawdzenie szczelności pokrycia dachu. Jeśli będą jakiekolwiek błędy wykonawcze, fachowiec je wychwyci. Znajdzie nieprawidłowości i skutecznie je usunie. Dekarz powinien skontrolować stan koszy dachowych i komina. Nie zawsze sprawdzamy dach po zimie i dlatego musimy to zrobić przed nadchodzącą powoli niesprzyjająca porą roku. Powinniśmy wiedzieć, że kiedy przychodzi odwilż, z dachu spływa woda, która wnika nawet w najmniejsze szczeliny, doprowadza do przenikania wilgoci do budynku. W trakcie przeglądu dekarz skontroluje czy obróbka blacharska nie została poluzowana i nie wykruszył się silikon, a uszczelki znajdują się w tym samym miejscu. Sprawdźmy również stan okien dachowych. Szczelne okna gwarantują ochronę przed deszczem i śniegiem oraz wiatrem. Możliwe, że trzeba przesmarować zawiasy, zamontować nowe uszczelki i wyregulować okucia.
Konstrukcja dachu pod śniegiem
Śnieg na dach ładnie się prezentuje, ale niestety jest sporym zagrożeniem dla jego konstrukcji. Zaśnieżona konstrukcja dachu jest narażona na uszkodzenia, także na wygięcie i zerwanie orynnowania. Zalegający śnieg na dachu i zwisające sople lody to niebezpieczeństwo dla przechodniów i dlatego musimy usuwać zagrożenia. Regularnie wykonywanie konserwacji dachu, pozwala na utrzymanie dachu w dobrym stanie, niekiedy w idealnym oraz uniknięciu drogich i trudnych napraw. Przeglądy, możemy przeprowadzać samodzielnie, przynajmniej dwa razy w roku, przed i po zakończeniu pory zimowej. Kontrola poddasza czy strychu pokaże stan dachu. Jeśli będą zacieki (na ścianie i suficie), złuszczająca się farba czy też pojawią się inne zmiany, to z pewnością musimy naprawić dach. Zwróćmy uwagę na odstające, połamane i poprzesuwane dachówki oraz rdzę.